مشاوره و دادرسي مالياتي

مشاوره و دادرسي مالياتي

یکی از چالش های پیش روی مدیران و کسب و کارها انجام امور مالیاتی به شکل صحیح و نتیجه بخش می باشد ، بسیاری از شرکت ها به دلیل عدم انجام صحیح تکالیف مالیاتی هزینه های قابل توجهی متحمل شدند. بهترین راه حل ، پیشگیری از وقوع چنین مشکلاتی می باشد ، زیرا هزینه های پیشگیری بسیار ارزان تر و راحت تر از درمان امور مذکور می باشد.

قوانین مالیاتی به دلیل پیچیده بودن و متغیر بودن آن در بازه های زمانی نیاز به یک متخصص و مشاور مالیاتی خبره دارد تا شرکت ها را در این مسیر یاری نماید. با مشاوره مالیاتی باری از دوش مدیران برداشته می شود ، استرس کاری کاهش می یابد و باعث تمرکز بیشتر مدیر بر روی کارهای تجاری و فعالیت های عملیاتی می شود.

گسترش روزافزون قوانين مالياتي در طرح جامع مالياتي ، قانون جديد ماليات بر ارزش افزوده ، قانون سامانه موديان ، تراكنشهاي بانكي مشكوك و ..... نياز به خدمات متخصصين و مطلعين اين دانش را بيش از قبل در سازمانها و بنگاههاي اقتصادي نمايان كرده است .

مشاوره مالیاتی به عنوان یکی از اصلی ترین خدماتی است که بسیاری از مدیران کسب و کار هایی که جزو پرداخت کنندگان مالیات قرار دارند، به آن احتیاج دارند.با توجه به نیازها و چالش های مدیران و صاحبان مشاغل به دلیل قوانین سخت و پیچیده، تعدد بخشنامه های مالیاتی و ابهام و تعارض در قوانین، تهیه یک گزارش مالی و ارائه آن جهت امور مالیاتی را امری بسیار سخت و تخصصی کرده است. این قوانین سخت و پیچیده علاوه بر اینکه باعث اتلاف وقت شرکت ها و صاحبان مشاغل می‌شود، بلکه درصورت عدم انجام تکالیف مالیاتی طبق چهارچوب های مورد نظر در آخر باعث پرداخت مالیات‌هایی به ‌مراتب هنگفت می‌شوند و خسارت‌های به نسبت غیر قابل جبرانی را برای شرکت‌ها و مجموعه ها به ارمغان می‌آورد.

دلایل ذکر شده موجب سردرگمی بسیاری از مودیان شده و آنها را در حل و رفع مشکلات مالیاتی بسیار درگیر و به چالش های فرسایشی کشیده است. انجام امور مالیاتی بدون دانش و عدم آگاهی از قوانین مالیات می تواند بسیاری از مدیران و مودیان را به دردسر اندازد. شما برای مشاوره مالیاتی باید از کارشناسان و اشخاصی که دارای تخصص در این کار هستند، کمک بگیرید، مالیات یک دنیای پیچیده با قوانین، مواد و تبصره های گوناگونی می باشد که باعث ایجاد نیاز به حضور یک مشاور مالیاتی در مجموعه شما می شود.

مشاور مالیاتئ یک فرد کارشناس ، تحصیل کرده و خبره در دو حوزه‌ وابسته به هم یعنی حوزه های مالی و مالیاتی است که علاوه بر مهارت در استانداردهای حسابداری و علم و درک در بخش حسابرسی ، دانش کافی در حقوق و قوانین ، بخصوص قانون مالیاتهای مستقیم ، ارزش افزوده و بخشنامه ها و دستورالعمل های اجرایی مربوط به آن ها را داشته باشد و در کارنامه خود تجربه کار عملی مناسبی نیز درمورد پرونده‌های مالیاتی موجود در سازمان امور مالیاتی درج کرده باشد.

دادرسی مالیاتی:


اشخاص حقوقی و افراد حقیقی در موعدهای مقرر ملزم به تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره امور مالیاتی هستند. این اظهارنامه‌ها بعد از بررسی و مطالعه توسط ممیزان اداره امور مالیاتی تائید یا رد می شود. اگر مورد تائید واقع شود، آن شخص طبق آنچه اقرار کرده است مالیات خود را پرداخت می کند. ولی اگر اظهارنامه توسط اداره امور مالیاتی تایید  نشود، ممیز اداره مالیات مبلغ بالاتری از مبلغ اظهارشده توسط مؤدی به‌ عنوان مالیات محاسبه می کند. اگر مؤدی مالیات تعیین‌ شده توسط ممیز اداره امور مالیاتی را قبول نداشته باشد، باید طی یک فرآیند قانونی، اعتراض خود را نسبت به رأی اداره امور مالیاتی اعلام و پیگیری های لازم را انجام می دهد. به این فرایند، دادرسی مالیاتی گفته می‌شود. اخذ مشاوره مالیاتی فرآیند این امر را تسهیل می نماید.